9 kwietnia równolegle przeprowadzone zostały warsztaty „Recepta na dobrą przestrzeń” w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika oraz IV Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Sczanieckiej.
Celem warsztatów jest zwrócenie uwagi licealistów na problem estetyki w miastach. Jednak zanim warsztatowicze zdiagnozują choroby z jakimi boryka się nasza przestrzeń, musieli poznać ich objawy. Reklamoza przewlekła, pasteloza czy zatrucie światłem to tylko niektóre z tych wspólnie przez nas rozpoznanych.
Licealiści chętnie włączali się w dyskusję, zadając wiele pytań i wysuwając trafne spostrzeżenia. W IV LO uczestnicy zgodnie stwierdzili, że przestrzeń publiczna wymaga szacunku. Natomiast w I LO wywiązała się dyskusja na temat powołania osoby odpowiedzialnej za estetykę miasta.
W drugiej części warsztatów licealiści zostali podzieleni na niewielkie zespoły i zaopatrzeni w profesjonalne mapy, by zinwentaryzować najbliższą okolicę szkoły. Jak się okazało, w teoretycznie dobrze znanej im przestrzeni zaczęli dostrzegać objawy poznanych wcześniej chorób, których dotąd nie zauważali.
Warsztatowicze sami stwierdzili, że już nigdy więcej nie przejdą obojętnie obok przyczepy kempingowej obwieszonej reklamami czy wielkiej płachty przysłaniającej budynek.
Czy licealiści postawią trafną diagnozę? Czy znajdą trwałe lekarstwo na problemy z jakimi boryka się nasza przestrzeń? Druga część warsztatów już w przyszłym tygodniu!
Projekt jest efektem współpracy Fundacji Normalne Miasto – Fenomen ze Studenckim Kołem Naukowym Gospodarki Przestrzennej Cirkula z Politechniki Łódzkiej, na którego realizację otrzymaliśmy grant w konkursie „Tu mieszkam, tu zmieniam” zorganizowanym przez Fundację Banku Zachodniego WBK. Warsztaty odbywają się pod Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej.